Vhodné pro pěší turistiku
Vhodné pro běžky
Vhodné pro lyže
Vhodné pro snowboard
Vhodné pro kolo
Vhodné pro invalidní vozík
Ve vzdálenosti 15 až 18 km od našeho penzionu ve Volarech (v závislosti na vybrané trase) je skvělý cíl pro výlety. Najdete tu nejstarší chráněné území na Šumavě – Boubínský prales. Jeho jádro je přírodní rezervací už od roku 1858 a zároveň se jedná o největší původní les ve Střední Evropě. Najdete ho na jihozápadním svahu hory Boubín, která se tyčí do výšky 1362 metrů nad mořem. Jižně od Boubínského pralesa leží obec Zátoň, západním směrem je Kubova Huť, což jsou další místa, kam můžete z Volar na výlety.
Základem Boubínského pralesa je porost smrků a buků, z nichž nejstarší dosahují věku 300 až 400 let. Jedná se o unikátní přírodní rezervaci, v níž se uchovávající zbytky přirozených lesních porostů, které jsou ponechány přírodním vlivům bez zásahů člověka. Jak si příroda dokáže poradit zde uvidíte na vlastní oči. Když strom padne díky větru, nebo se zlomí, přímo z pařezu může vyrůst nový mladý stromek. Uvidíte takzvané chůdové kořeny, což jsou kořenové systémy rostoucí nad zemí. Kořeny padlých stromů tvoří často zvláštní, až fantastický působící útvary se specifickou krásou. Ta nejstarší část pralesa má rozlohu 150 hektarů a vznikla díky tehdejšího žádosti lesmistra Johna k majiteli panství Janu Adolfu Schwarzenbergovi, který toto území nechal vyjmout z běžného hospodaření a založil pralesní rezervaci.
Základnou pro výlety v Boubínském pralese je Boubínské jezírko. To bylo vybudováno v roce 1836 jako umělá vodní nádrž na Kaplickém potoce, díky které bylo možné plavit dřevo z tehdejších lesů do sklárny v blízké obci Lenora. U jezírka je posezení s dřevěnými stoly a lavicemi, kde si můžete dát svačinu, odpočinout si nebo se jen tak kochat okolní přírodou. Kolem centra Boubínského pralesa, které je oploceno a má rozlohu 47 hektarů, vede stejnojmenná naučná okružní stezka. Leží v průměrné výšce 1000 m n. m. Na ní uvidíte různá pásma lesa s odlišným podílem lidských zásahů. Naučná stezka měří 4 km a najdete na ní také dřevěné informační tabule se zajímavostmi o místní fauně a flóře, historii pralesa a Boubína.
Do Boubínského pralesa se můžete z Volar vydat pěšky, autem, na kole, nebo si cestu zkrátit vlakem do zastávky Zátoň-Boubín a odtud pokračovat pěšky. Pro auta je určeno parkoviště pod Boubínem u tábořiště Horní Vltavice. Kousek nad ním je informační středisko Idina pila, které je ale otevřeno jen během letních prázdnin. Na Boubín se můžete vydat také z druhé strany od Kubovy Huti.
Vlastní přírodní rezervace je velmi přísně chráněným územím, kde se je možné pohybovat výhradně po vyznačených chodnících a turistických trasách. Za pohyb mimo ně hrozí pokuta. Vzhledem k bezzásahovému charakteru lokality je také nutné respektovat případné zákazy pohybu po určitých trasách, k nimž může dojít například po vichřicích, kdy hrozí pád stromů přímo na stezku.
Na vrcholu hory Boubín, který je mimo území rezervace, tedy volně přístupný, je od roku 2004 vybudována nejvýše položená dřevěná rozhledna u nás. Tyčí se do výšky 21 metrů a z její otevřené vyhlídkové plošiny lze za příznivého počasí vidět nejen okolní šumavské vrcholy, ale dokonce až Alpy. K rozhledně se dostane od Kubovy Hutě po modré turistické značce (4,5 km), ze Zátoně rovněž po modré značce (8,5 km) a od železniční stanice Zátoň-Boubín, případně od Idiny Pily po zelené a modré značce (v závislosti na výchozím bodu je trasa k rozhledně dlouhý 6,5 až 9 km).